• Five gyms for the price of one
  • Membership Deals
  • Hangar 18 Youth Teams
  • Group Events, Birthday Parties, Church groups, Merit Badges
  • competitions
  • ABS Season 11 Regional Championships - RESULTS

    Thank you to staff and competitors alike for making this event a success. Below are comp photos and results.

    Photos

    ABS Regionals Season 11
    Citizen's
    ABS Regionals Season 11
    Youth

    Youth Redpoint Results (click here)

    Citizen's Redpoint Results

    Competitor Score M/F Division
    Competitor Score M/F Division
    1 Daniel Beall 66,484 male open
    2 Michael Bautista 65,250 male open
    3 Garrett Gregor 64,842 male open
    4 Graham Hess 62,742 male open
    5 Dave Erickson 59,740 male open
    6 Justin Maletic 56,652 male open
    7 Chris Bloch 55,478 male open
    8 Anthony Guagliano 54,108 male advanced
    9 Kyle Owen 52,224 male open
    10 Michael Tarascio 51,484 male advanced
    11 Sierra Blair-Coyle 50,164 female open
    12 Shawn Mohatt 49,756 male advanced
    13 Brook Story 42,916 male advanced
    14 John Whitman 42,684 male advanced
    15 Jill Carpenter 42,110 female open
    16 Rachael Farmer 41,420 female open
    17 Robert Olson 40,644 male advanced
    18 Brian Overley 38,574 male advanced
    19 Rob Bufkin 37,808 male advanced
    20 Takeshi Yorozuya 35,360 male intermediate
    21 TJ Worthington 35,330 male advanced
    22 Davis Hake 35,330 male intermediate
    23 Cherie Faycon 34,348 female open
    24 Mike Zitt 33,688 male intermediate
    25 Byung Kim 32,520 male intermediate
    26 Aaron Martinez 32,026 male intermediate
    27 Robert Dalbeck 31,250 male intermediate
    28 Jake Thomson 30,978 male intermediate
    29 Almog Shanun 29,996 male intermediate
    30 Kevin Goradia 29,900 male intermediate
    31 Nick Wright 29,840 male intermediate
    32 Alexis De La Tejera 28,540 male advanced
    33 Matt Rimroth 27,462 male advanced
    34 Weston Towner 24,858 male intermediate
    35 David Avalos 24,752 male intermediate
    36 John Flores 24,566 male masters
    37 Morgan Wukadinovich 22,954 female advanced
    38 Dan Connelly 21,856 male intermediate
    39 Ziad Shaheen 21,488 male intermediate
    40 Hopper 21,206 male intermediate
    41 Akihiro Ikeda 20,264 male intermediate
    42 Melissa Aoki 19,922 female advanced
    43 Jack Ziegler 19,282 male recreational
    44 Matt Cathey 18,758 male recreational
    45 Kris Eaton 17,365 female advanced
    46 Alex Wright 17,126 male recreational
    47 Cooper May 16,708 male recreational
    48 Adalon Chen 16,008 male recreational
    49 Aldrin Gotianun 14,552 male recreational
    50 Brian Nash 13,998 male recreational
    51 Paul Keene 13,706 male masters
    52 Akiteru Ikeda 12,648 male recreational
    53 Toshiyuki Yamagina 12,618 male recreational
    54 Cara Alger 11,354 female recreational
    55 Jayne Burnett 10,190 female masters

    *9 registered competitors did not turn in scorecards

    Male Final's Results

    Competitor Finals M/F Total Points
    Competitor Finals M/F Total Points
    1 Michael Buatista 43.33 male 2452.58
    2 Daniel Beall 41.67 male 2358.52
    3 Garett Gregor 36 male 2037.6
    4 Chris Bloch 32 male 1811.2
    5 Kyle Owen 30.33 male 1716.68
    6 Dave Erickson 30 male 1698
    7 Michael Tarascio 27 male 1528.2
    8 Graham Hess 24 male 1358.4
    9 Anthony Guagliano 20.33 male 1150.68
    10 Justin Maletic 19.33 male 1094.08

    Female Final's Results

    Competitor Finals M/F Total Points
    Competitor Finals M/F Total Points
    1 Sierra Blair-Coyle 37 female 2642.91
    2 Rachael Farmer 32.67 female 2333.61
    3 Jill Carpenter 26.33 female 1880.75
    4 Morgan Wukadinovich 14.67 female 1047.88
    5 Cherie Faycon 12.67 female 905.02
    6 Kris Eaton 11.67 female 833.59
    7 Melissa Aoki 11 female 785.73