• Five gyms for the price of one
  • Membership Deals
  • Hangar 18 Youth Teams
  • Group Events, Birthday Parties, Church groups, Merit Badges
  • competitions
  • Riverside Rodeo 2

    Our latest installment in the ABS competition series, and it is going to be a big one. This competition is going to be held in our Riverside gym, and is a redpoint format bouldering competition. Riverside Rodeo 2 will have all of the fantastic setting, all of the killer new shapes from Climb-It Holds, all of the great prizes, and all of the awesome climbing that Hangar 18 has become so well known for. To check out the competition schedule, click here, or simply call us to preregister today at (951) 359-5040.


    The Details

    Must have completed Hangar 18 Waiver

    Date: Saturday November 5, 2011

    Location: Hangar 18 Riverside

    Schedule:

    8AM - 9AM.......Youth Registration
    9AM - NOON.......Youth Red-Point Competition
    NOON - 1PM.......Adult Registration
    1PM - 4PM.......Adult Red-Point Competition

    Price: $35 - Preregistration

    Price: $40 - At the Door (ABS Fee Not Included)

    Call (951) 359-5040 Today to Preregister

    See the Poster
    Riverside Rodeo 2 PosterRiverside Rodeo 2 Poster

    Adult Male Results

    Competitor Score M/F Division
    Competitor Score M/F Division
    1 Michael Bautista 10,677 male open
    2 Dan Beall 9600 male open
    3 Charlie Andrews 8186 male open
    4 Jonny Gonzalez 7960 male open
    5 Mathew Hulet 7553 male open
    6 Ryan Withey 7089 male open
    7 Robert Dalbeck 7048 male open
    8 Aaron Delacruz 6668 male advanced
    9 Bern Napoles 6225 male advanced
    10 Isaac Palatte 6077 male advanced
    11 Adalon Chen 5887 male advanced
    12 Blaine Wilson 5423 male advanced
    13 Patrick Pullan 5276 male advanced
    14 Brendan Pullan 5150 male advanced
    15 John Whitman 5128 male advanced
    16 Arron Martinez 4484 male intermediate
    17 JJ Tung 4062 male intermediate
    18 Zach Pickard 3757 male intermediate
    19 Joe Muldoon 3229 male recreational
    20 Aaron Alicudo 3216 male recreational
    21 Brian Nash 3007 male recreational
    22 Uriel Baldovino 2785 male recreational
    23 Lawra Hernandez 2534 male recreational
    24 Austin Mathe 2385 male recreational
    25 Greg Owens 1741 male recreational

    Adult Female Results

    Competitor Score M/F Division
    Competitor Score M/F Division
    1 Maddy Voloshin 7071 female open
    2 Jill Carpender 6899 female open
    3 Zsa Balilo 6372 female open
    4 Jess Chen 5496 female open
    5 Ethel Lee 5349 female advanced
    6 Sarah Richardson 4737 female advanced
    7 Cherie Faucon 4114 female advanced
    8 Anna Martinez 4104 female advanced
    9 Kim Withey 2374 female intermediate
    10 Amanda Villareal 2005 female intermediate
    11 Natalie Pao 1878 female recreational
    12 Ana Gonzales 1815 female recreational
    13 Maria Eggbert 1690 female recreational

    Youth Male Results

    Competitor Score M/F Division
    Competitor Score M/F Division
    1 Ian Fireman 7026 male Youth A
    2 David Patterson 6545 male Youth A
    3 Ryan Mongiello 5918 male Youth A
    4 Ben Vincent 5212 male Youth A
    5 Mark Blocker 4242 male Youth A
    6 Quentin Allison 3914 male Youth A
    7 Chad Cooper 3834 male Youth A
    8 Ryan Rusa 2965 male Youth A
    9 Jacob McNulty 2755 male Youth A
    10 Noah Volashin 7152 male Youth B
    11 Jeff March 5212 male Youth B
    12 Colin Zwicker 4548 male Youth B
    13 Nathan Whitey 4421 male Youth B
    14 James Egbert 4326 male Youth B
    15 Tanner Blocker 3946 male Youth B
    16 Tyler Waldon 3777 male Youth B
    17 Ben Baldovino 3725 male Youth B
    18 Ben Schechtman 3524 male Youth B
    19 Josh Baldovino 3061 male Youth B
    20 Christian Jacobs 2807 male Youth B
    21 Jackson Koppelman 2406 male Youth B
    22 Arron Saenz 2175 male Youth B
    23 Santiago Roman 1984 male Youth B
    24 Maximillian Park 3218 male Youth C
    25 William Barrick 2849 male Youth C
    26 Elijah Crumpton 2575 male Youth C
    27 Arron Dahl 2532 male Youth C
    28 Conner Bither 2374 male Youth C
    29 Alex Arsenberger 2273 male Youth C
    30 Sebastian Pfander 1879 male Youth C
    31 Finn Morrison 1858 male Youth C
    32 Noah Glaser 1309 male Youth C
    33 Harrison Mayesh 930 male Youth C
    34 Angel Martinez 2132 male Youth D
    35 Amrut Ayyala 1816 male Youth D
    36 Corentin Vergnolle 1475 male Youth D
    35 Jon Egbert 5951 male Junior
    36 Noah Shalakman 2975 male Junior

    Youth Female Results

    Competitor Score M/F Division
    Competitor Score M/F Division
    1 Angela Patini 5359 female Youth A
    2 Natalie Joseberg 6667 female Youth B
    3 Sarah Pearce 5676 female Youth B
    4 Breanna Vincent 4717 female Youth B
    5 Rhianna Orton 4537 female Youth B
    6 Isabelle Pfander 3967 female Youth B
    7 Lilly Boland 3429 female Youth B
    8 Sabine Scott 3134 female Youth B
    9 Kavanaugh Kaji 3071 female Youth B
    10 Danielle Tycody 1688 female Youth B
    11 Faith Batinich 4442 female Youth C
    12 Lily Travis 2448 female Youth C
    13 Mina Goss 3639 female Youth D
    14 Karina Blocker 3134 female Youth D
    15 Jessice March 3054 female Youth D
    16 Adithi Ayyalla 3049 female Youth D
    17 Mallory Martinez 549 female Youth D
    18 Brooke Bessen 2986 female Junior